Jdi na obsah Jdi na menu
 


SYNDROM NEKLIDNÝCH NOHOU

Syndrom neklidných nohou RLS patří mezi poruchy spánku. Postižený člověk má nepříjemné pocity v nohách, případně až tupé bolesti v dolních končetinách, které se vyskytují v klidu a teple, obvykle před začátkem spánku. Tyto pocity vyvolávají těžko překonatelnou potřebu pohybovat nohama. Obtíže ustupují při pohybu končetinou, po projití atp.

Za špatným spánkem mnohdy stojí syndrom neklidných nohou

    Kvalitní spánek je dobrý nejen z hlediska načerpání nových sil, ovlivňuje také fungování mozku nebo psychiku. Řadu lidí ale stále více trápí spánkové poruchy. Většinou se nemusí jednat o nic vážného, v některých případech ale takové poruchy mohou značit vážnější zdravotní komplikace.

 

 

 

 

 263105-top_foto1-k9j7s.jpg

 

 

Syndrom neklidných nohou

    Pacienti se syndromem neklidných nohou trpí často nezvladatelným nutkáním pohybovat nohama, které často doprovázejí nepříjemné pocity, pálení nebo bolesti. 

 Syndrom se projevuje obvykle v klidovém stavu, například při sledování televize.

 Nejintenzívnější projevy bývají večer nebo v noci, což u mnohých pacientů výrazně snižuje kvalitu spánku.

 Jedním z takových problémů může být tzv. syndrom neklidných nohou. Jedná se vlastně o neurologické onemocnění, při kterém dochází ke křečím, trhání, pálení nebo nepravidelným pohybům či bolestem především v dolních končetinách. Zpočátku nemusí být příznaky nijak výrazné, s postupem času se ale mohou zhoršovat. Objevují se zejména při přechodu do tepla, při usínání nebo v noci, čímž výrazně snižují kvalitu spánku.

 Tímto syndromem trpí více ženy a jeho příčinou může být buď dědičnost, nebo také nervová porucha. Za vznikem ale může stát i příliš vysoká hladina tuku v krvi, nebo vliv alkoholu či toxických látek.

 

Pomoc a léčba 

 

Podle odborníků jde o poměrně rozšířené onemocnění, jehož účinky na světě pociťují v různé formě milióny lidí, a které je ve většině případů doprovodným projevem některých vážnějších nemocí.  

 

 

Lékaři syndrom dlouho nepovažovali za nemoc. V dnešní době je už jeho léčba v rukou neurologů.

 U pacientů s mírnější formou syndromu může pomoci železo v tabletách, u vážnějších projevů lékaři předepisují léky, jež užívají pacienti k léčbě Parkinsonovy choroby. I v dnešní době se ale bohužel nepodařilo najít efektivní léčbu, která by tento syndrom zcela potlačila, lze tak pouze mírnit příznaky. Vhodnou pomocí u některých pacientů s mírnějšími projevy může být také aktivní pohyb.

 

 

 

Spojitost s vážnějšími chorobami  

  V posledních letech se začali odborníci také podrobněji zabývat otázkou, do jaké míry tento syndrom ovlivňuje samotné zdraví. Jak totiž bylo prokázáno před několika lety, jiné spánkové poruchy často zvyšují riziko srdečních problémů.

 Studie, která měla osvětlit možné spojitosti, se účastnilo celkem 584 jedinců, u kterých byl tento syndrom diagnostikován na základě neurologických vyšetření. Dobrovolníci byli rozděleni do dvou skupin podle četnosti škubání v nohou, u všech pak bylo pomocí jednoduchého testu měřeno několik aspektů srdeční činnosti během spánkového režimu.

 U téměř poloviny jedinců, kterým bylo škubání nebo křeče v nohou naměřeny v rozsahu 35krát za hodinu a více, bylo zjištěno zvětšené srdce a více srdečních rytmických nepravidelností, než u lidí, u kterých se křeče dostavovaly v menším rozsahu.

 Po třech letech od prvotního testu vědci u téměř čtvrtiny lidí se zvětšeným srdcem zjistili přítomnost vážného srdečního onemocnění, někteří z pacientů dokonce na některé srdeční onemocnění již zemřeli.O syndromu neklidných nohou neboli akatizii většina lidí ani neví. Přitom odborníci tvrdí, že toto onemocnění se v naší populaci vyskytuje poměrně často a že některé jeho příznaky na sobě pocítilo zhruba milion lidí v ČR.

Syndrom neklidných nohou - výskyt

Syndromem neklidných nohou trpí většinou starší ženy a především ty, které už několikrát rodily. Ale prakticky se může objevit v jakémkoliv věku. Více jak 50% postižených má akatizii zděděnou. Nemoc se nevyhýbá ani malým dětem kolem desátého roku.


Akatizie se často objevuje u pacientů s chudokrevností, revmatickým onemocněním, neuropatií nebo krvácivými stavy, které vyvolávají nedostatek železa.

Syndrom neklidných nohou – příčiny

 • Nízká hladina dopaminu (přenašeč mozkových signálů)
 • Narušení mechanismu jenž umožňuje příjem železa
 • Dědičnost

Syndrom neklidných nohou lékaři dlouhou dobu nepovažovali za nemoc. V dnešní době ho léčí neurologové a to především ti, kteří se zabývají poruchami spánku nebo Parkinsonovou chorobou.

Syndrom neklidných nohou – příznaky

 • Nutkání pohybovat nohama
 • Nepříjemné pocity nebo bolesti
 • Svědění, pálení, píchání nebo tahání v nohou
 • Nespavost

Syndrom neklidných nohou se nejčastěji objevuje v oblasti lýtek, ale mohou být postiženy i paže, chodidla, trup nebo genitálie. Někteří udávají, že cítí, jako by jim v nohách proudila sodovka. Nikdy ovšem nejde o intenzivní bolest, ale o nepříjemné a neobvyklé pocity.


Příznaky syndromu neklidných nohou se zhoršují při klidu a odpočinku v teplém prostředí. Nepříjemné pocity se mohou objevit i během delší nečinnosti, jako je například cestování v autě, vlaku nebo letadle.

Syndrom neklidných nohou – léčba

 • Masáže
 • Chladivé obklady
 • Správná medikace
 • Zvýšený příjem železa

Syndrom neklidných nohou lékaři nedokáží zcela vyléčit, ale v potlačení příznaků této nemoci nebo v jejich zmírnění bývají úspěšní.

 

    "I přes tato zjištění by lidé neměli hned panikařit. Je ale rozhodně lepší se při přetrvávajících obtížích objednat na lékařské vyšetření," dodal k výsledkům studie doktor Arshad Jahangir z kliniky Mayo v Arizoně.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

little girls cp

(Alanfus, 1. 7. 2022 21:31)

ARTBBS PTCH PTSC

little girls cp

ddx.cz/80

HAMKA NEWGENS

(MarvinSwerb, 29. 6. 2022 22:01)


University of Muhammadiyah Prof. DR. HAMKA (referred to as UHAMKA) is one of the private universities owned by Muhammadiyah located in Jakarta. As one of Muhammadiyah's movements in education, UHAMKA is an Islamic university that implements the Al-Quran, As-Sunnah, Pancasila and the 1945 Constitution. UHAMKA also carries out the catur dharma Muhammadiyah universities involving obligations in education, research, community service, and Al Islam and Ke-Muhammadiyahan

Alas! Unfortunately!

(TommyRom, 28. 6. 2022 20:05)

I apologise, but, in my opinion, you commit an error. Write to me in PM, we will talk.
https://klingeltoene-ox7.de
https://gaydating4singles.net

It is remarkable, rather valuable idea

(TommyRom, 28. 6. 2022 1:10)

Something at me personal messages do not send, a mistake....
https://bitchjustmove.com
https://thesameguys.com

I am final, I am sorry, but, in my opinion, it is obvious.

(TommyRom, 28. 6. 2022 1:09)

Yes, really. It was and with me. Let's discuss this question. Here or in PM.
https://imagine-dream.com
https://biggaysingdublin.com

We are looking for new staff member [POSITION DEAL]

(NathanLit, 27. 6. 2022 14:11)

My organization is increasing in size so we are in the need for even more remote employees.

What you will certainly be doing: As an online chat assistant you will be paid to respond to live conversation messages on a company's site or social media sites accounts.

This consists of:

- answering customer questions,
- offering sales links,
- and providing discounts.

Full training is given so you don't require any previous related experience. Contract size: No fixed term

Rate: $0.50 per min ($ 30 per hour).

Skills/background needed:.
- Should have a machine able to accessibility social media sites and website chat features (Phone/Tablet/Laptop).
- Be able to function separately.
- Capability to closely adhere to offered actions and guidelines.

Trusted net connection.

Hrs each week: Flexible.

Area: Remote work online (endorsed).

For more details: https://4dct.short.gy/confidential.social_jobs

Take care,
Nathan

Test, just a test

(RichardMer, 27. 6. 2022 2:47)https://mixfilesmaker.com/

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 26. 6. 2022 1:07)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

Нужно таможенное оформление

(amurdy, 25. 6. 2022 14:13)

Имеется ряд формальностей, которые надо соблюдать, когда происходит морская поставка в Россию, и специалисты, предлагающие сервис, предложат консультацию, чтоб заказчик, который думает отправить какой-то товар в Российскую Федерацию, определил самый экономичный для него путь и срок, для того чтобы получить желанную продукцию. Достаточно принять во внимание, что такая доставка грузов https://ved-line.ru низкой цены данным образом становится несравнимо дешевле, чем воздушным. Тариф грузоперевозки при помощи самолета окупает именно дорогостоящею продукцию. Доставка морским транспортом преимущественно уместна, когда этапом поступления значиться Восточный порт, и фрахтуется крупная партия. Морские грузоперевозки грузоконтейнеров из Поднебесной большого нетто-веса способствуют закрепить ставку предельно недорогой, потому как тоннажность самолетов, в сравнении с кораблями, прилично меньше. Присутствуют некоторые главные расхождения также между подобными особенностями, как сухопутные перевозки и грузоперевозки морем. Из КНР возможно привезти сборный груз, выбирая каждый из двух вариантов. Но общее условие заключается в весе груза. Для грузов весом больше 200 кг перевозка каким-либо морским образом прибыльней сухопутного, и наоборот, менее габаритную продукцию быстрее перевозить, совершая перевозку груза в РФ на автотранспорте.

w88

(HoraceSpoop, 18. 6. 2022 18:41)


w88

XEvil 5: Nejlepší program pro řešení CAPTCHA je nyní k dispozici !!

(RitaDayday608, 18. 6. 2022 11:54)

XEvil 5.0 automaticky řeší většinu druhů captchas,
Včetně takového typu captcha: ReCaptcha v.2, ReCaptcha-3, Hotmail (Microsoft), Google, Solve Media, BitcoinFaucet, Steam, +12k
+ hCaptcha podporováno v novém XEvil 6.0! Stačí vyhledat XEvil 6.0 na YouTube

Máte zájem? Jen google XEvil 5.0.14
P.S. Zdarma XEvil Demo je k dispozici !

Taky, do 20. června je k dispozici Obrovská sleva: -30%!

XEvil.Net

Zkontrolujte nové video na YouTube:
"XEvil 6.0 [Beta-1] + XRumer multhithreading hCaptcha test"

Vikup kvartir - fast

(Robertdum, 16. 6. 2022 16:47)

Осуществляем
за 1-3 дня по цене максимально близкой к рыночной. Срочно выкупаем квартиры, комнаты, дома, коммерческую и другую недвижимости за собственные средства. Выезжаем по Новосибирску и области.

является СМИ и не имеет прав аккредитованного ресурса

(MichaelTaise, 16. 6. 2022 13:03)

Новостным сайтом не может считаться первый попавшийся ресурс. В соответствии с законом «О средствах массовой информации», принятым в последней редакции Государственной Думой РФ 3 июня 2011 года, для регистрации сайта в качестве СМИ его владельцы должны подать соответствующее заявление. При отсутствии регистрации Роскомнадзора, сайт юридически не является СМИ и не имеет прав аккредитованного ресурса.

https://ruposters.ru/news/articles

Микрокредит

(VirgilCropy, 16. 6. 2022 12:40)

https://vzyat-credit-online.com/
Микрокредит срочно онлайн! Без справок и проверок! Зачисление на карту за 5 мин!

Situs Slot

(HoraceSpoop, 14. 6. 2022 23:52)


LGO4D adalah situs slot gacor terpercaya diantara agen 303 slot terbaik dan terbaru deposit pulsa pragmatic play yang sangat mudah menang di Indonesia

для улучшения памяти и работы мозга

(Edwardovect, 14. 6. 2022 0:25)


Таблетки для улучшения памяти и работы мозга взрослым и детям, пожилым и студентам. Список препаратов и цены. В наличии. Купить можно в интернет-магазине в Москве с доставкой по всей России.

погода челябинск на 10 дней 74 ру

(ArnoldWal, 13. 6. 2022 17:13)

https://mir74.ru/doska/prodaja-7130-hyundai-accent.html?from=avtopoisk

договор займа между юридическими

(Patricklbar, 13. 6. 2022 5:59)

Здравствуйте дамы и господа!
Предлагаем Вашему вниманию замечательный сайт https://dengi-do-zarplaty.ru/
Отличные наличные – ведущая компания в сфере микрокредитования, деньги будут у вас на карте через 15 минут. Оформить займ можно круглосуточно, в выходные и праздники.Мы применяем самые передовые технологии, чтобы вы могли за 15 минут получить займ на карту или наличными.Наш сервис доступен везде где есть интернет, получить деньги можно в одном из наших отделений или круглосуточно не выходя из дома.

Meet the instructor - Welcome to Google Sheets - Coursera

(Davidhor, 12. 6. 2022 0:08)

Excel Intermediate Training - State Center Community College ...

Spooner,Wisconsin,United States

excel count unique formula

https://thereaderwiki.com/sr/Гугл

I advise to you to look a site, with a large quantity of articles on a theme interesting you.

(TommyRom, 11. 6. 2022 6:48)

What entertaining message
https://youaboutlove.com
https://santaclausiscomingout.com


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82

následující »