Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vitamíny a kosmetika

S vitamíny se v kosmetických přípravcích setkáváme stále častěji. Vitamíny obsažené v pleťové kosmetice udržují stav zdravé pokožky, chrání ji před negativními vlivy prostředí a pomáhají napravovat malá poškození. V kosmetica se hlavně využívají pantenol (provitamín B5), vitamín E a vitamín A. Vybírej si přípravky, kde je uvedeno, co obsahují a dej přednost těm, které obsahují právě tyto vtamíny.Obrazek

D-Pantenol je v kosmetice nejvíce používaným provitamínem, působí příznivě na pokožku, vlasy a nehty.

D-Pantenol v péči o pokožku - zlepšuje a zvyšuje schopnost pokožky zadržovat vlhkost. Působí protizánětlivě, odstraňuje nebo zmírňuje svědění, podporuje hojení malých poranění a popálenin.

D-Pantenol v péči o vlasy

- dodává vlasům trvalou vlhkost, zlepšuje rozčesávání vlasů, snižuje tvorbu rozštěpených vlasů a propůjčuje vlasům lesk.

D-Pantenol v péči o nehty

- značně zvyšuje schopnost nehtů vázat vodu a tím se zvyšuje ohebnost a stálost nehtů. Přídavek D-Pantenolu do příravků pro péči o nehty, do krémů na ošetření rukou a přípravků na mytí nádobí chrání nehty před ztrátou vody a zabraňuje jejich lámání.

VITAMÍN E

= Zjemňuje pokožku, má protizánětlivý účinek, zrychluje hojení ran, má ochranný účinek proti spálení sluncem, chrání pokožku proti zrudnutí po slunění a následnému stárnutí.

VITAMÍN A

= Může do určité míry regenerovat poškozenou pokožku UV zářením, zlepšuje přirozené funkce pokožky a zvláště vhodný je pro péči o ruce

Nepodceňujme péči ani kosmetikuObrazek

 

Naše pleť je během zimních měsíců vystavována jak chladnému počasí venku, tak i suchému teplému vzduchu ve vytápěných prostorách. Kůže v zimě čelí denně mrazu, větru, ale i slunečním paprskům, takže je daleko citlivější a snadněji se podráždí, říká MUDr. Monika Arenbergerová, PhD., z Dermatovenerologické kliniky FNKV.

Přestože našemu povrchu těla v zimním období pomáháme v termoregulační funkci oděvem, zůstávají některé části pokožky, zejména obličej a ruce, v trvalém a přímém kontaktu se zevním prostředím. Proto bychom péči o pleť v zimním období měli podle Moniky Arenbergerové věnovat větší pozornost.

Chlad pleti neprospívá

Chlad zhoršuje působení vody na pokožku. "Těsně před pobytem v chladu si pokud možno neomýváme ruce ani obličej," říká Monika Arenbergerová. "Pokud venkovní teploty klesnou pod 7 °C, mazové žlázy v pokožce sníží produkci lipidů na minimum. Pro denní používání tedy neaplikujeme krémy s vyšším obsahem vody, spíše dáváme přednost mastnějším, tzv. nočním krémům." Ty chrání kůži před chladem a lépe udržují vlastní vlhkost pokožky. Vytvořený ochranný tukový film brání odpařování vody, takže pleť zůstává vláčná a také se zbytečně neochlazuje. Odpařování vody totiž vždy znamená i zvýšenou ztrátu tepla. "Za běžných podmínek doma, kdy pleť není vystavena působení chladu nebo mrazu, můžeme používat krémy, které nejlépe vyhovují našemu typu pleti, například hydratační," dodává Monika ObrazekArenbergerová.

Nezapomínejme kosmetiku na ruce

Přestože se tato doporučení týkají všech typů pleti, přece jen existují určité rozdíly v péči o její jednotlivé typy. "Péče o pleť je individuální a důležitou roli hraje typ kůže. Mastná pleť snáší chladné zimní období většinou bez problémů. Ženy se suchou pletí musí naopak věnovat její ochraně v zimě zvýšenou pozornost. Pokud máte pocit, že i přes dodržování výše uvedených doporučení není vaše pleť dostatečně vláčná a svěží, zkuste aplikovat večerní hydratační nebo regenerační obličejovou masku."

Podle Moniky Arenbergerové bychom neměli zapomínat ani na péči o kůži rukou. Pokud si totiž pravidelně nechráníme ruce rukavicemi, může dojít snadno k přesušení či podráždění kůže zejména hřbetu rukou. "Kůže je pak suchá, zašupená, esteticky nevzhledná," vysvětluje lékařka. "Při nízkých teplotách často dochází i k popraskání kůže zejména na konečcích prstů, tj. k tzv. ragádám, které jsou velice bolestivé." V zimě bychom neměli zapomínat ani na ochranu rtů pomocí balzámů či zvláčňujících tyčinek a lesků.

Do města make-up

Obrazek

Zvlášť velkou zátěž pro pleť v zimě představuje pobyt ve městě, kde se k dalším škodlivým vlivům přidává vysoká koncentrace smogu. Lidem z velkých měst proto Monika Arenbergerová doporučuje používat make-up. "Velmi dobrou ochranou proti vnějším vlivům působícím na pokožku obličeje je make-up. Kombinace mastného základu a pigmentu vytvoří ochranný film, nepropustný pro celou řadu zevních škodlivin. Na odlíčení večer použijte odličovací detoxikační tonikum nebo mléko. To dokonale nečistoty i zbytky make-upu odstraní."

Samotnému odlíčení bychom měli věnovat patřičnou pozornost, abychom pleť v noci, kdy regeneruje, zbytečně nezatěžovali zbytkem nečistot. Zdůrazňuje to i Monika Arenbergerová, která o pleť pečuje takto: "K odlíčení večer používám micelární vodu, která pokožku nejen čistí, ale i zklidní. Nanáším ji vatovým tamponkem a už neoplachuji vodou. Dále používám hydratační krém na obličej. Vzhledem k tomu, že jsem maminkou dvou malých dětí a spím jen několik hodin denně, snažím se bojovat zejména proti vráskám kolem očí. Nanáším tedy pravidelně speciální korekční krém k prevenci vrásek v oblasti očí. Po umytí a očištění pleti ráno aplikuji denní krém, u kterého dbám na to, aby zejména v létě obsahoval ochranný UV faktor."

Novým hitem je nutrikosmetika

Samostatnou kapitolou je volba kosmetiky. Podle čeho ji vybírat a jak se vůbec v ohromné nabídce orientovat? "Volba kosmetiky je pro příjemný, svěží a vitální vzhled pleti naprosto zásadní," říká Monika Arenbergerová. "Kosmetiku si vybíráme podle věku, typu a stavu pleti. Vzhledem k možným alergickým reakcím či projevům nesnášenlivosti na některé kosmetické přípravky doporučuji se s výběrem kosmetiky poradit přímo v lékárně. S péčí o problémovou či nemocnou pleť kontaktujte přímo dermatologa."

V lékárnách se lze také poradit o tzv. nutrikosmetice, tedy o preparátech v podobě kapslí, které vyživují pleť zevnitř. Tyto "tabletky na krásu", což jsou koktejly vitaminů a dalších kůži prospěšných látek, se čím dál víc dostávají do povědomí lidí a doporučuje je i řada českých a zahraničních dermatologů. "Ukazuje se totiž," vysvětluje Monika Arenbergerová, "že stav a vzhled naší kůže výrazně souvisí s tím, jak se stravujeme. I já patřím k těm lékařům, kteří nutrikosmetické přípravky nejen doporučují, ale i sami používají. V létě se snažím využívat přirozených zdrojů a obohatit svůj jídelníček o vitaminy a bioaktivní látky důležité pro zdravou pokožku. V zimě si pak k běžné stravě přidám kromě popíjení zeleného čaje speciální potravinový doplněk, který na kůži působí regeneračně, podporuje hydrataci a zároveň pleť svým antioxidačním účinkem chrání před zevními vlivy.