......podzim a Čínská medicína
„Lidé, kteří přijmou svůj podzim, si prožijí velice pěknou zimu.“
Podzimu odpovídá element kovu, bioklimatický faktor suchost, světová strana západ, barva bílá, fáze cyklu dozrání, chuť ostrá, planeta Venuše, orgány plíce a tlusté střevo, dále pokožka, ochlupení, nos a čich.
Na podzim se energie stahuje směrem dovnitř, dolů, listí opadává, usychá, příroda se chystá na období zimního odpočinku, moudrý člověk jedná v souladu s přírodou, omezuje své aktivity, chrání a doplňuje svou energii a to zejména energii kovu, resp. plic a tlustého střeva.
Potraviny chránící plíce jsou pikantní chuti - používáme je však pouze v mírném množství: pikantní koření, cibule, česnek, tuřín, zázvor, křen, zelí, ředkve, pórek. Pomáhají rozptýlit stagnující hleny. Příliš mnoho ostrého a teplého, např.v podobě alkoholu nebo ostrého koření, však ničí energii Qi (čchi), v plicích nastává horkost, což se projevuje kašlem; tlusté střevo se vysušuje, z čehož vzniká zácpa.
Zejména lidé trpící vysokým krevním tlakem by si ostrou chuť měli dopřát pouze výjimečně.
Tkáň a tekutiny plic podporují houby, mořské řasy, lněné semínko, kořen proskurníku. U častého nachlazení je potřeba posílit Qi plic, vhodná je rýže, sladká rýže, oves a vločky, mrkev, brambory, zázvor, česnek, ječný slad, kořen lékořice.
Plíce a tlusté střevo poškozuje suchost, přičemž v našich krajích můžeme mluvit o suchém vzduchu často. Zejména na podzim, kdy dochází k poklesu teploty ovzduší a ke slovu se dostává ústřední topení, je suchý vzduch zdrojem mnoha obtíží jako např.suchý kašel a zácpa. Výbornými pomocníky mohou být nádobky s vodou na topení v chladných měsících stejně jako fontánky nainstalované v bytě či v kanceláři. Kromě zvlhčujícího efektu má tekoucí voda ještě tu vlastnost, že udržuje Qi v pohybu, a tím podle Feng Shui přináší do domu peníze.
Pro sezónní naladění použijeme kyselou chuť, která svírá, stahuje energii dovnitř, působí proti nežádoucím únikům Qi a tělních tekutin (pot, různé výtoky, problémy s udržením moči,…), pomáhá oslabeným plicím, pomáhá při trávení, podporuje vstřebávání. Kyselá chuť prospívá zejména lidem rozptýleným a vrtošivým, není příliš vhodná u nemocí šlach, vazů, svalů, u stavů vlhkosti (pocity tíže, problémy s vnímáním „dlouhé vedení“, pocity „deky kolem hlavy“), opatrně též v případě zácpy a stažení (uzavření lidé). Kombinace kyselé a sladké pomůže vyživit.
Více než na množství dbáme na kvalitu potravin.
Používáme potraviny silnější chuti, energeticky bohaté, například chléb z chlebového kvásku, kysané zelí, naloženou zeleninu, kyselá jablka, šípky, pórek, fazole adzuki (malé drobné červené) – budeme je vařit trochu déle než v létě a s menším množstvím vody. Směrem k zimě zařazujeme víc hořkých a slaných potravin. kyselé a hořké: všechny druhy octů, jádra citrusových plodů -grepy a citrony (semena citronů a grepů působí antibioticky, citrony při nachlazení pomohou ochladit a zvlhčit ) kyselé a ostré: pórek kyselé a sladké: chléb z žitného kvásku, ostružiny, borůvky, maliny, hrozny, olivy, mango, rajčata, jablka, fazolky adzuki, amasaké – rýže nebo jiná obilnina naklíčena s pomocí enzymů z pšeničných či rýžových a jiných klíčků. extrém kyselé je svíravá chuť: zelený čaj, ostružinové listí, trnky
Na podzim podporujeme tekutiny plic, což posiluje Qi a ochraňuje proti ataku větru a chladu. Můžeme použít černé a bílé houby (ne v kontaktu s kovem), pomohou plicím vyloučit škodliviny, jsou vhodné zejména u dlouhodobé zácpy, stačí je vařit 1x týdně v kombinaci se zeleninou, nebo do omáček a polévek. Mají též zkrášlující účinek, pokožku dělají hladkou a pružnou.
Pokud převládá sucho - suchý nos, kůže, svědění, žízeň (u lidí hubených a suchých) je vhodné jíst sojové výrobky – tofu a tempeh, kroupy a ječmen, ořechy a semínka, med, ječný slad, vejce a v případě horka též vepřové maso, ústřice a kraby, mléko a mléčné výrobky, též hrušky a mořské řasy . Pokud je sucho a chlad, neužíváme extrémně chladné potraviny, syrovou zeleninu, mléko a mléčné výrobky (zahleňují), stravu je nutno vyvážit a ohřát.
Emoce spjatá s plícemi je smutek. Stahuje, blokuje směrem dovnitř, může způsobit stažení plic, stažené dýchání může narušit vznik Qi a její přístup k dalším orgánům, proto je důležité nezadržovat smutky, ventilovat je, zjistit a uvědomit si jejich příčinu.