Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skrytý tuk signalizuje problémy se zdravím

10. 5. 2010

 Obezita a nadváha člověka nejen obtěžují v běžném životě, ale jsou spojeny i s řadou zdravotních rizik. Mohou vést ke vzniku cukrovky, srdečních onemocnění a infarktu. Rizika signalizuje nejen známý index tělesné hmotnosti BMI (Body Mass Index), ale také množství tzv. viscerálního (orgánového, skrytého) tuku. Tento tuk není viditelný, přesto je velmi nebezpečný.

Jak velké množství viscerálního tuku máme v těle nám napoví obvod pasu.

Změřit si ho můžeme pomocí běžného krejčovského metru, avšak na tom správném místě – v polovině mezi spodním okrajem dolního žebra a horním okrajem pánevní kosti, jednoduše řečeno v pase.

Určitá míra viscerálního tuku je zdravá, protože tělu poskytuje rychle dostupný přísun energie. Pokud je však množství viscerálního tuku vyšší než tělo potřebuje, začne se do těla vylučovat více mastných kyselin, hormonů a chemických látek vyvolávajících záněty, které mohou zásadně ovlivnit fungování životně důležitých orgánů a způsobit tak celou řadu onemocnění, která jsou s nadváhou spojována.

Rizikové hodnoty obvodu pasu se liší podle pohlaví. U žen je zvýšené riziko patrné již u 80 cm, vysoké riziko je potom v případě 88 a více centimetrů. U mužů dochází k mírně zvýšenému riziku při 94 a více centimetrech, riziková hodnota je potom počítána od 102 centimetrů a výše.

Postava typu jablko a hruška

Viscerální tuk nás vrací do doby, kdy jsme rozlišovali ženské siluety podle ovoce – jablek a hrušek. Lidé s postavou typu hruška mají menší množství viscerálního tuku – tuk se jim méně ukládá v dutině břišní, zato více v oblasti pozadí a hýždí. Tito lidé jsou méně ohroženi některými zdravotními problémy, které jsou spojeny s tělesnou hmotností.

Oproti tomu lidem s postavou typu jablko se tuk ukládá ve větším množství nad pasem a tedy i v dutině břišní. Vyšší je tedy nejenom hladina viscerálního tuku, ale i rizika s nadváhou spojená.

Množství viscerálního tuku

Množství viscerálního tuku je ovlivněno celou řadou faktorů, jako např. nesprávně složeným jídelníčkem, nedostatkem pohybu, věkem, pohlavím, etnickým původem, rodinnou anamnézou nebo menopauzou. To však neznamená, že by jeho hladinu nebylo možné upravit. Právě naopak, již malý úbytek hmotnosti může vést ke snížení množství viscerálního tuku v těle. Je třeba vsadit na dlouhodobou úpravu stravovacích návyků, tj. snížení energetického obsahu potravy a pravidelnou pohybovou aktivitu. Snahu je možné také podpořit speciálními léky, které dokáží pomoci se snižováním hmotnosti a rovněž hladiny viscerálního tuku

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář